Verdensbankens øverste ledelse har besluttet at oprette en fond for genopbygningen af Irak. Det sker på opfordring fra en række donorlande, der har ønsket dele af deres bistand til Irak fordelt af den Washingtonbaserede udviklingsbank. Regnskab og finansiel planlægning De første projekter ventes at blive finansieret inden for de næste par uger, og blandt opgaverne vil være undervisning af regeringsembedsmænd i regnskab og finansiel planlægning. Ifølge Verdensbankens Irak-chef, Joseph Saba, har USA foreløbig doneret 10 millioner dollar (knap 60 mio. kr.) til fonden, men Saba vil ikke oplyse, hvor meget andre lande har lovet at bidrage med. Halvdelen af mia. indsamlet I efteråret vurderede Verdensbanken, at der er behov for 55 milliarder dollar (328 mia. kr.) til genopbygningen af det krigshærgede land. På en donorkonference i Spanien blev der samlet omkring 32 milliarder dollar ind (191 mia. kr.). Hvor mange penge, der vil gå direkte til Irak og hvor mange, der skal igennem den nyoprettede fond, er ikke oplyst. I øjeblikket ligger bankens Irak-hovedkvarter i Jordans hovedstad, Amman, og på grund af sikkerhedssituationen i Irak er det endnu uvist, hvornår Verdensbanken flytter til Bagdad.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen