Flere voldsomme eksplosioner rystede lørdag aften det centrale af Iraks hovedstad, Bagdad, oplyser øjenvidner til det britiske nyhedsbureau Reuters. Ingen er kommet noget til, oplyser Reuters. En talsmand for den amerikanske hær bekræfter, at der fandt to eksplosioner sted. Det står klart, at en enkelt mortergranat landede ved en togstation i umiddelbar nærhed af den amerikanskledede administrations bygningskompleks. Koalitionsstyrkerne har hovedkvarter i et af den afsatte præsident Saddam Husseins tidligere paladser på den vestlige side af Tigris-floden i Bagdad. Eksplosionerne skete på den vestlige side af Tigris-floden, et område, hvor den amerikansk-ledede administration i Irak har dets hovedkvarter. I tirsdags blev dette administrationskompleks også ramt af en række mortergranater.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























