Det norske sygehus Akershus er i fuld katastrofeberedskab efter et voldsomt harmonikasammenstød på motorvej E6 mellem Oslo og lufthavnen Gardermoen. Mindst 50 biler er impliceret i ulykken, der skete midt i morgenmyldretiden klokken 9. Nattens frostgrader gjorde kørebanen glat som is, og da der samtidig lå tæt tåge over kørebanen, var køreforholdene umulige. Tre ambulancer i ulykke Straks efter ulykken hastede ambulancer til ulykkesstedet. Imidlertid indtraf flere efterfølgende uheld, hvor tre ambulancer var indblandet, skriver den norske avis VG. Indtil videre meldes ikke om dræbte, men flere personer er bragt til intensiv behandling på sygehuset Akershus, der er i kriseberedskab. Motorvejen er indtil videre spærret for trafik i begge retninger.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























