Israelske kamp-helikoptere har affyret raketter mod et mål i Gaza By. Mindst tre personer er blevet dræbt, da en bil blev ramt. Ifølge en ledende officer fra de israelske styrker er det Hamas-lederen Abu Shanab, der var mål for angrebet. De foreløbige oplysninger går på, at Abu Shanab er blevet dræbt ved angrebet sammen med to bodyguards. Øjenvidner fortæller til Reuters, at bilen blev ramt af mindst fire missiler. Israelerne har tidligere benyttet sig af raketangreb i den tætbefolkede by i et forsøg på at få ram på militante palæstinensere. Israelsk gengældelse Angrebet er øjensynligt gengældelse for et palæstinensisk selvmordsangrebet tirsdag, hvor 19 personer mistede livet i Jerusalem. Israelerne mener, det var Abu Shanab, der stod bag planlægningen af selvmordsaktionen. Dagens angreb kommer efter kraftige israelske opfordringer til den palæstinensiske ledelse om at slå ned på terroristerne bag tirsdagens bombe. Ifølge den israelske premierminister Ariel Sharon har de palæstinensiske myndigheder ikke gjort tilstrækkeligt for at anholde bombemændene.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme