Amerikanske videnskabsfolk har fundet frem til en vaccine, der med en enkelt indsprøjtning har vist sig at beskytte aber mod Ebola-virus. Kan være første skridt mod udryddelse Hvis vaccinen har samme effekt på mennesker, så kan videnskaben have taget det første skridt på vejen mod udryddelsen af Ebola. Ebola-virus spredes nemt mellem mennesker, sygdommen indtræder hurtigt og dræber et betydeligt antal smittede. Kan ikke behandles Sygdommen kan ikke behandles, så forhindringer for spredningen af virus er uhyre væsentlig. De nye undersøgelser er et resultat af et samarbejde mellem forsker på det amerikanske Dale and Betty Bumpers Vaccine Research Center og den amerikanske hærs Lægevidenskabelige enhed for Smitsomme Sygdomme. »Vi har i årevis kunne skabe Ebola-vaccine, der beskytter gnavere, men ikke mennesker. Men det er opmuntrende at have en vaccine, der er lovende for beskyttelsen af mennesker. Vaccinen kan i første omgang reducere risikoen ved selve arbejdet med Ebola-virus, og siden hen forhåbentlig beskytte befolkningerne mod den naturlige smitterisiko«, siger forskeren Peter Jahrling ifølge BBC Online.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Knud Peder Jensen




























