Fremtrædende medlemmer af den britiske regering tror ikke længere på, at der vil blive fundet masseødelæggelsesvåben i Irak. Det skriver BBC. De højtstående regeringskilder skal have fortalt den britiske tv-station, at de stadig er overbeviste om, at Irak havde et våbenprogram, men at våbnene blev tilintetgjort forud for Irak-krigen i marts. Ingen fysiske beviser De regner derfor ikke med, at det vil være muligt at skaffe fysiske beviser for, at det irakiske styre udviklede masseødelæggelsesvåben. En talsmand for premierminister Tony Blair sagde i aftes, at regeringschefen står fast ved sin udtalelse i forgårs over for Underhusets udenrigsudvalg om, at han slet ikke er i tvivl om, at der vil blive fundet beviser for våbenprogrammerne. Oppositionspartiet De Liberale Demokrater opfordrer regeringen til en gang for alle at fortælle offentligheden, om den tror, der vil blive fundet våben i Irak.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























