Irakiske soldater, der først blev hyret og så fyret af USA, vandt langt om længe slaget i dag, da koalitionen indvilgede i at udbetale dem løn efter trusler om vold. Samtidig stiger efterkrigstidens uro og vold. »De første udbetalinger til tidligere soldater vil begynde den 14. juli,« oplyser den amerikansk ledede centraladministration (CPA) i en udtalelse, som var udtryk for en politisk U-vending. Truede med selvmordsaktioner Tidligere insisterede amerikanske og britiske embedsmænd på, at irakiske soldater kun skulle have en enkelt måneds løsrivelses-betaling. Koalitionens holdningsændring kan meget vel skyldes, at uroen blandt de desperate og arbejdsløse soldater kulminerede i dag med trusler om selvmordsaktioner, hvis ikke de fik penge.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























