Militærlejren i landsbyen Cagpili i den østlige Samar provins blev angrebet af oprørere fra den kommunistiske Den Nye Folkehær omkring klokken 06.30, lokal tid. Mindst 11 soldater, fire embedsmænd fra regeringen og en hustru til en soldat blev dræbt, da oprørerne angreb i ly af kraftig regn og mørke.. Ifølge en politiofficer led oprørerne også tab, men han gav ingen detaljer. Der er sendt forstærkninger til lejren, og der er indsat vejspærringer i området i håb om at fange oprørerne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























