De brasilianske myndigheder er i gang med at undersøge mindst 21 dødsfald, som skyldes brug af et forurenet medicinsk middel, Celobar, som bruges under røntgenundersøgelser. Kræver strengere kontrol Celobar er et brasiliansk fremstillet produkt. Undersøgelser har vist, at patienter havde for høje doser af det dødelige middel i kroppen efter injektioner af Celobar. De døde derfor. Der menes at være mindst 21 dødsfald i forskellige dele af Brasilien som følge af brug af Celobar og sagen får nu læger til at kræve strengere kontrol med lokalt fremstillede lægemidler.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























