Danmark fik lørdag en fremtrædende plads på New York Times' internetavis' forside. Og det er ikke alene billedet fra Cannes filmfestivalen af den danske filminstruktør Lars von Trier, flankeret af megastjernen Nicole Kidman, der fanger øjet. Det gør også henvisningen til et omfattende rejsetilæg om Danmark. Små drenge i bjørneskindshuer i Tivoli Og det er begejstrede rejseskribenter, avisen har haft på besøg i Danmark. Fra København beretter de om armadaer af cykler, som har 'deres egne nuttede små trafiklys', om små drenge med bjørneskindshuer, 'der leger soldater i Tivoli', om danske museer, moderne design og arkitektur. 'Tog til tiden' og 'tolerance' Men de skriver også om 'tog, der går til tiden', om 'tolerance' og 'udsyn til verden'. Selv om 'der er nok at se i København', har rejseskribenterne også bevæget sig ud af hovedstaden. Det specielle lys i Nordjylland Fra Nordjylland beretter de om det helt specielle lys, om arkæologiske udgravninger, den tilsandede kirke og meget, meget mere.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























