Indien genoptager diplomatisk relation til Pakistan

Lyt til artiklen

Indien vil genoprette fulde diplomatiske forbindelser til nabolandet Pakistan og i den forbindelse atter indføre civil flytrafik mellem de to lande, oplyser den indiske premierminister, A.B. Vajpayee, i dag. »Det er besluttet at udpege en højkommissær til Pakistan og at genoprette den civile flytrafik på en gensidig basis«, siger Vajpayee i det indiske parlament. Der vil være tale om det første synlige tegn på optøning i forholdet mellem de to atommagter, siden de sidste år var tæt på en væbnet konflikt om den omstridte Kashmir-provins.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her