Den pensionerede amerikanske general, Jay Garner, kommer på en hård opgave som amerikansk administrator af Irak. Han fik en smagsprøve på vanskelighederne, da han mandag ankom til Bagdad og blev stillet over for irakiske krav om en omgående normalisering af forholdene i landet - lige fra lov og orden til livsnødvendige ydelser som vand og energi. General Garner lovede en hurtig indsats, og løftet skal holdes. Annan formaner For det første mindede FN-generalsekretær Kofi Annan i går de to besættelsesmagter i Irak om, at de ifølge Genèvekonventionerne om krigsførelse skal sikre civilbefolkningen beskyttelse. For det andet vil irakerne i høj grad vurdere amerikanerne på, hvor hurtigt de kan genskabe blot nogenlunde normale rammer i hverdagen. Manglende succes vil give de yderligtgående vind Lykkes det ikke, vil yderligtgående muslimske kræfter udnytte situationen, har det i de seneste dage lydt fra både vestlige og arabiske eksperter og iagttagere. De advarer også mod det politiske tomrum, der eksisterer i Irak efter Saddam Hussein-regimets fald. Mange års diktatur har nedbrudt det civile samfund, og den antiamerikanske stemning i befolkningen vil gøre det svært for politikere med for tætte forbindelser til besættelsestropperne at fremstå som troværdige. Ordnede forhold er nøglen Opgaven bliver lettere, hvis Jay Garner hurtigt kan skabe ordnede forhold og skitsere et perspektiv om økonomisk fremgang og politisk stabilitet. Men her forekommer opgaven enorm: En kommende administration i landet skal blandt andet skabe et nyt pengevæsen eller reformere det gamle. Krigsgæld og nyt retssystem Økonomien skal genoprettes, og den irakiske krigsgæld fra krige mod Kuwait og Iran skal ud af verden. Landet skal have en ny administration og nye domstole, ligesom nye politiske ledere skal tage stilling til retsopgøret med kriminelle elementer fra det faldne regime. Samtidig er det både over for irakerne og verdensoffentligheden helt afgørende, at amerikanerne ikke udnytter besættelsen af Irak økonomisk, og at Irak ikke bliver en amerikansk lydstat. Planer om amerikanske baser en bet Det sidste bliver også svært: Planerne om permanente USA-baser i Irak, som blev afsløret af britiske og amerikanske medier i påsken, vil netop skabe mindelser om den tidligere kolonialisme, som irakerne har taget voldsomt afstand fra.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























