Regeringen i Washington har i øjeblikket ikke planer om endnu en krig efter krigen i Irak. Det siger USA's præsident, George Bush, som samtidig nedtoner de irakiske shiamuslimers krav om en islamisk stat i Irak. Efter at have fjernet Iraks diktator, Saddam Hussein, fra magten, har USA øget presset på Syrien, som beskyldes for at huse højtstående irakiske flygtninge og have kemiske våben. Syrien og Iran i kikkerten Det har ført til spekulationer om, at USA overvejer at angribe Syrien. Iran er også blevet nævnt som mål for en ny amerikansk krig. Men i et interview med en række nyhedsmagasiner siger Bush ifølge et uddrag fra magasinet Newsweek, at USA ikke varmer op til en ny konflikt. »På nuværende tidspunkt har jeg ingen specifikke operationer i tankerne«, siger præsidenten. »Jeg kan lige nu ikke komme i tanke om en særlig episode, der kræver militær handling«, siger Bush.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























