Tysklands kansler, Gerhard Schröder, og Storbritanniens premierminister, Tony Blair, mødtes i dag i Hannover for at klinke de skår, der måtte have været de lande imellem over, hvordan verdenssamfundet skulle gribe en fjernelse af Iraks leder, Saddam Hussein, an. Efter mødet sagde kansler Schröder, at forholdet mellem Tyskland og Storbritannien fortsat var godt, og at det efter Saddam Husseins fald er »vigtigt at forvandle den militære sejr til gavn for det irakiske folk«. På et fælles pressemøde mellem de to understregede Schröder samtidig, at det er vigtigt, at FN får en afgørende rolle i genopbygningen af Irak. Premierminister Blair, som kaldte kansleren »en god ven«, påpegede, at »hvad forholdet end måtte have været« de to lande imellem, så var det i dag »stærkt«. Blair sagde, at han var enig med Schröder om, at FN »i princippet« må have en ledende rolle i genopbygningsarbejdet, der nu forestår i Irak.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce