Et kapret cubansk fly landede i aftes i Key West i Florida. Tidligere på dagen var det lettet fra Cubas hovedstad, Havana, hvor over halvdelen af passagererne havde forladt flyet. Flyet blev kapret i nat af en mand, der hævdede at have to håndgranater, og som krævede at blive fløjet til Miami i Florida. Men flyet landede imidlertid i Jose Marti-lufthavnen i Havana for at blive tanket op. Her sprang omkring en snes mennesker ud af bagdøren på passagerflyet. Efter at have forladt flyet blev de omkring 20 mennesker kørt væk fra det sovjetisk-producerede AN-23-fly, der havde 46 mennesker om bord, da det blev kapret.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Djaffar Shalchi
Klumme af Noa Redington




























