Tre irakiske mænd, der angiveligt har arbejdet som spioner for CIA, blev i dag vist frem på irakisk tv. De tre mænd fortalte på tv, hvordan de var blevet betalt for at give USA oplysninger om mulige bombemål. Den irakiske tv-station viste samtidig billeder af udstyr, som angiveligt var blevet fundet hos de tre mænd, heriblandt GPS målere og satellit-telefoner. Siden krigens start har koalitionsstyrkerne sat en bombekampagne i gang mod den irakiske hovedstad Bagadad og blandt andet ramt udvalgte regeringsbygninger og Saddam Husseins paladser. »Vi gjorde det for pengenes skyld« En af de anklagede mænd fortalte, at han var blevet kontaktet af en CIA agent, der kaldte sig Mike. »Mike kom til møderne i shorts og ville ikke engang hilse på os. Vi gjorde det for pengenes skyld«, siger manden i indsalget ifølge det britiske nyhedsbureau Reuters. Det fremgik ikke af det irakiske tv-indslag hvad der videre skal ske med de tre mænd.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen