Gift i Paris knyttet til terroristgruppe

Lyt til artiklen

Fundet af to flasker med rester af giftstoffet ricin i Paris forbindes nu med en terrorgruppe med forbindelser til Tjetjenien. Flaskerne blev fundet i torsdags i en bagageboks på banegården Gare de Lyon nær Paris' centrum. Ifølge den franske indenrigsminister Nicolas Sarkozy foreligger der ikke beviser om et planlagt attentat mod franske mål, men han knytter fundet til arrestationen af en gruppe mænd i Paris i december måned. Myndighederne mener, at de arresterede mænd har forbindelser til en tjetjensk milits, der planlagde et angreb på den russiske ambassade i Paris. I tirsdags blev yderligere to mænd af nordafrikansk oprindelse arresteret i Paris. Ricinen på Gare de Lyon blev fundet sammen med acetone og ethanol. Ricin bliver særligt farligt blandet med acetone og ethanol. Tidligere fund i London Ricin har været brugt til biologisk krigsførelse. I januar fandt britisk politi spor af det dødbringende stof under ransagning af en lejlighed i det nordlige London. Syv mænd af nordafrikansk oprindelse blev arresteret i forbindelse med aktionen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her