En britisk støttefond for den katolske præst Father Ray Brennan går nu til modangreb på de medier, der har skabt mistanke om, at Brennan samarbejder med pædofile. »Det hele er ren fiktion«, siger lederen af den London-baserede fond, Andrew Scadding. Hans udtalelser kommer, efter at han i to uger har opholdt sig på det thailandske børnehjem Pattaya Orphanage, som er grundlagt og ledet af Brennan. Børnehjemmets omdømme led skade, da to journalister fra den britiske tabloidavis The People i sidste måned beskrev, hvordan Brennan havde været yderst villig og behjælpelig over for to britiske journalister, som udgav sig som pædofile, der gerne ville støtte børnehjemmet med et større beløb.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























