Græsk politi, der i 2004 skal sørge for sikkerheden under de olympiske sommerlege i Grækenland, arresterede i går en 64-årig mand, der mistænkes for at være lederen af en af Grækenlands største og mest aktive venstreorienterede terrorgrupper, Revolutionær Folkelig Kamp, ELA. Christos Tsigaridas blev anholdt foran sit hjem i det centrale Athen. Han menes at stå i spidsen for gruppen, som har erkendt at stå bag 300 bombeangreb og to drab i Grækenland over de sidste 28 år. Bombeangreb mod udlændinge ELA har siden militærjuntaens fald i 1974 haft held til at undgå det græske politi. ELA har udført bombeangreb mod amerikanske, tyske og franske mål i Grækenland og mod græske skattekontorer og politimyndigheder. De fleste angreb har fundet sted i eller tæt på Grækenlands hovedstad Athen. Det seneste angreb skete i 1995, da ELA bombede en handelsskole i Athen. Gruppen er desuden berygtet for at sætte ild til biler, der tilhører vidner til ELA's forbrydelser, for at tvinge vidnerne til tavshed. Tsigaridas er det fjerde medlem af ELA, der er blevet tilbageholdt inden for de sidste to dage. Arrestationerne er de første efter flere år uden konkrete resultater i efterforskningen. Tsigaridas, der er arkitekt, har ligesom de øvrige anholdte, deriblandt en lokalpolitiker, nægtet ethvert kendskab til ELA. Mapper fra Østtyskland Gennembruddet i efterforskningen kom, efter at de græske myndigheder havde gennemgået sagsmapper fra det tidligere Østtysklands hemmelige politi, Stasi. Politiet mener, at adskillige medlemmer af ELA har samarbejdet med den berømte guerillaleder Illich Ramirez Sanchez, der også er kendt som Sjakalen. Politiet siger, at Sanchez, der afsoner en dom på livstid i Frankrig og menes at være ansvarlig for 80 mord, har trænet ELA-folk og skaffet våben og sprængstoffer til ELA. Arrestationerne følger, efter at græsk politi sidste år endelig fik sat en stopper for den græske terrorgruppe '17. november', som siden 1975 har dræbt 23 diplomater, forretningsfolk, politikere og politifolk. Retssagen mod '17. november' skal efter planen starte næste måned.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























