Fire nordafrikanere, som i sidste uge blev anholdt i det nordlige London i forbindelse med fundet af et lager af den farlige gift Ricin, bliver nu sigtet efter terrorismeloven, oplyser nyhedsbureauet Reuters. De fire mænd fremstilles i retten på mandag. Den ene af de ialt syv mænd har været i træningslejr hos al-Qaeda i Afghanistan, siger en kilde til den amerikanske tv-station CNN. På et tip fra det franske efterretningsvæsen arresterede det britiske terrorkorps i søndags seks algeriske mænd i det nordlige London. I en lejlighed blev der fundet en stor portion af giftstoffet Ricin og Castor oliebønner, som bliver brugt til fremstillingen af ricin, samt udstyr og beholdere til at kvase bønnerne. En syvende mand blev anholdt tirsdag. Mændene har ikke været i Storbritannien i mere end tre måneder. To af de syv mænd har rejst igennem Paris og menes at have forbindelse til en gruppe formodede terrorister, som i december blev arresteret i Frankrig. Symptomerne ligner influenza Ifølge kilder i den britiske sikkerhedstjeneste kan store mængder af giftstoffet stadig være i hænderne på ekstremister i Storbritannien eller i udlandet. Derfor er læger bedt om at holde øje med patienter med patienter med symptomer på forgiftning, hvilke dog kan forveksles med influenza.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























