En hollandsk statsborger er mandag blevet dømt til døden af en domstol i Indonesien, skriver det britiske nyhedsbureau Reuters. Hollænderen blev dømt for at være indehaveren af en større fabrik, der fremstillede ecstasy-piller. Fabrikken lå i byen Tangerang vest for hovedstaden Jakarta. »Den dømte fremstillede ulovligt narkotika på en organiseret måde, distribuerede pillerne på en organiseret måde og lagrede dem på en organiseret måde. Straffen for disse forbrydelser er dødsstraf«, siger dommer Hatta Ali. Hollænderens forsvarere siger, at dommen vil blive anket.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























