Endnu seks personer er frosset ihjel i Moskva natten til onsdag, da temperaturen i den russiske hovedstad faldt til 32 minusgrader. Dermed har 239 mennesker mistet livet på grund af kulde, siden vinteren begyndte, rapporterer nyhedsbureauet Interfax. Mange lever uden varme Samtidig må titusinder af mennesker rundt om i Rusland leve uden varme, da gamle og slidte varmeapparater og centralvarmeanlæg er brudt sammen på grund af kulden. Værst ramt er en række mindre byer i Murmansk i den nordvestlige del af landet, hvor temperaturen de seneste dage har ligget under 40 minusgrader, enkelte steder helt ned til 48 minusgrader.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
El-Sayeds frivillige mistede stemmen, da han så, hvordan valgfesten så ud
Kronik af Sara Al Dafaee
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen