EU vil forsøge at hindre en krig mod Irak og sender i begyndelsen af februar en mission med den græske udenrigsminister, George Papandreou, i spidsen til syv arabiske lande. Papandreou rejser af sted som formand for EU's ministerråd. Vil opmuntre til fred »Missionen vil besøge syv moderate arabiske regeringer for at mægle og afværge en konflikt i Irak«, siger en talsmand for det græske udenrigsministerium i dag. »Al håb om en fredelig løsning på problemerne om Irak er ikke ude. EU vil indtil det sidste opmuntre til fredsinitiativer«, siger talsmanden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen