Den ene af de syv mænd, som det britiske politi forleden arresterede i forbindelse med fundet af giften ricin i en lejlighed i det nordlige London, har været i træningslejr hos al-Qaeda i Afghanistan, siger en kilde til den amerikanske tv-station CNN. På et tip fra det franske efterretningsvæsen arresterede det britiske terrorkorps i søndags seks algeriske mænd i det nordlige London. I en lejlighed blev der fundet en stor portion af giftstoffet Ricin og Castor oliebønner, som bliver brugt til fremstillingen af ricin, samt udstyr og beholdere til at kvase bønnerne. En syvende mand blev anholdt tirsdag. Mændene har ikke været i Storbritannien i mere end tre måneder, siger kilder til CNN. To af de syv mænd har rejst igennem Paris og menes at have forbindelse til en gruppe formodede terrorister, som i december blev arresteret i Frankrig.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























