FN's internationale Atomenergi Agentur (IAEA) i Wien har mandag besluttet at give Nordkorea 'én chance til' for at underkaste sig de internationale krav om overvågning af landets atomprogram. »Agenturet giver Nordkorea en chance til og ønsker at understrege, at sagen bør løses med diplomatiske midler. Men hvis ikke Nordkorea samarbejder og samarbejder på alle måder med agenturet, vil sagen blive oversendt til (FN's) Sikkerhedsrådet«, siger Mohamed ElBaradei, chefen for IAEA. Uger til at overveje sagen Han håber, at nordkoreanerne vil reagere positivt på udspillet i løbet af nogle få dage. Nærmere adspurgt om, hvorlænge Nordkorea kan trække et svar ud, siger ElBaradei, at det skal falde i løbet af 'uger'. »Jeg ønsker at give diplomatiet en chance for at virke og at give Nordkorea tid«, siger ElBaradei. Ingen hjælp under atomtrusler Han tilføjer, at det internationale samfund er villig til at hjælpe Nordkorea økonomisk, men understreger, at hjælpen ikke vil gives så længe, truslen om atomvåben eksisterer. IAEA har mandag vedtaget en resolution, som opfordrer Nordkorea til at geninstallere overvågningsudstyret på landets atomanlæg og ophæve udvisningen af IAEA's inspektører.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce