FN's Flygtningehøjkommissariat (UNHCR) bekræfter nu, at det er ved at forberede sig på en eventuel Irak-krig ved at sende ekstra forsyninger til regionen. FN frygter en massiv strøm af flygtninge ud af Irak. ) FN-kilder, som citerer FNs interne nødplaner, regner med, at millioner af irakiske flygtninge vil få akut brug for hjælp, hvis USA og de allierede gør alvor af truslerne om krig. Helt op til mellem 4,5 og 9,5 millioner irakere vil kunne få brug for husly og mad, siger kilder i FN. Irak befolkning består af 22 millioner mennesker, skriver nyhedsbureauet Reuters. Interviewer videnskabsmænd Imens fortsætter Det Internationale Atomenergiagentur (IAEA) inspektionerne af formodede anlæg til udvikling af masseødelæggelsesvåben i Irak. IAEA er begyndt at udspørge irakiske videnskabsmænd med kendskab til våbenproduktion, men det irakiske styre fastholder, at det ikke har noget at skjule. »Vi er nu, tror jeg, i gang med processen med at udspørge mennesker i Irak under private former, men vi arbejder også på praktiske foranstaltninger med at bringe folk ud af Irak«, sagde IAEA-generaldirektør Mohamed ElBaradei. CIA er velkommen Irak tilbød fredag, at det amerikanske CIA kunne få lov at tage med ud på inspektioner. En krig er rykket nærmere, fordi USA mener, at Irak ikke har oplyst alt i den statusrapport på 12.000 sider, som tidligere er leveret til FN. FN-inspektører fortsatte mandag overvågningen af formodede våbenanlæg, da de blandt andet besøgte en fabrik til fremstilling af mælkepulver, som to gange er blevet bombet af USA.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Kronik af Michelle Skov Karantonis
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00




























