Omkring 100 af verdens smukkeste kvinder ankom mandag til Nigeria for at deltage i Miss-World konkurrencen trods en strid om de dødsdomme, der hænger over hovedet på to nigerianske mødre. Arrangørerne af begivenheden fæster deres lid til, at nogle af deltagernes trusler om at boykotte konkurrencen er fordampet efter, at nigerianske embedsmænd har forsikret, at dødsdommen over de to kvinder ikke vil blive ført ud i livet. Den 31-årige Amina Lawal blev tidligere på året dømt til døden ved stening for utroskab af en islamisk sharia domstol i Nigerias nordlige del. Udover Lawal er også to tidligere elskende - Fatima Usman, der skal føde inden for kort tid, og Ahmadu Ibrahim - blevet dømt til døden ved stening. De venter alle på en dato for, hvornår deres sager kan appelleres. Miss Danmark bliver væk Præsidenten for Miss World - Julia Morley - og de fleste af de inviterede skønhedsdronninger har accepteret regeringens forsikringer om, at dødsdommene ikke vil blive ført ud i livet. Miss Danmark - Masja Juel - fastholder over for Ritzau imidlertid sin boykot af konkurrencen, der kommer til at løbe over en måned og afsluttes den 7. december.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce