Demokraternes leder i Repræsentanternes Hus, Dick Gephardt fra staten Missouri, vil ikke søge genvalg til lederposten efter partiets nederlag ved tirsdagens amerikanske midtvejsvalg. Det siger demokratiske kilder i Kongressen. Gephardt selv har dog endnu ikke kommentere forlydenderne, men han sagt, at han i dag vil bekendtgøre en meddelelse. Der står ingen anden Demokrat parat i kulissen til at overtage Gephardts rolle, hvis han vælger at trække sig, men blandt andre er Nancy Pelosi fra Californien blevet nævnt som en mulig efterfølger. Republikanerne øgede ved midtvejsvalget deres flertal i Repræsentanternes Hus, hvor samtlige 435 pladser var på valg.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz