13 mennesker, der formentlig alle er afrikanere, blev i dag fundet døde ved Tarifa på Spaniens sydkyst, hvor tidligere tusindvis af illegale immigranter er nået til Europa. Det blev ikke umiddelbart bekræftet, hvordan de var døde, men det formodes, at de druknede, da de i båd forsøgte at krydse det snævre men lumske Gibraltar-stræde, der adskiller Marokko og Spanien. En betjent oplyste, at fem af de døde var kvinder. Sidste år udviste eller afviste Spanien 44.800 indvandrere, der ulovligt var kommet til landet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























