I en afstemning i Tyrkiets parlament gik et flertal af politikerne ind for at afskaffe dødsstraffen. Netop dødsstraf er en af hindringerne for, at landet kan kvalificere sig som ansøgerland til EU. 256 parlamentarikere ønskede ved dagens afstemning at afskaffe dødsstraffen i fredstid, mens 162 ville bevare den. Afstemningen om afskaffelse af dødsstraffen udgør blot et af i alt 13 punkter, der har været til debat i forsamlingen i dag. Der vil blive stemt om hvert enkelt punkt, før den samlede pakke vil blive enten stemt igennem eller forkastet ved en samlet afstemning formentlig sent i nat. Øgede muligheder for kurdere Et andet kontroversielt punkt er et forslag om at lette begrænsningerne på undervisning i kurdisk, øge ytringsfriheden og udbredelsen af radio og tv på kurdisk. Det er blot tre år siden, at lederen af det forbudte og væbnede Kurdistans Arbejderparti (PKK), Abdullah Öcalan, blev dømt til døden. Eksekveringen afventer foreløbig en kendelse fra Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol. Hvis reformen går igennem, kan det betyde, at Öcalan aldrig bliver henrettet. En henrettelse ville da også forringe Tyrkiets chancer for at komme i realitetsforhandlinger med EU om medlemskab væsentligt. Reformer inden valgkamp EU-tilhængere forsøger at haste reformerne igennem parlamentet i et forsøg på at få ny lovgivning gennemført inden valgkampen begynder. Nyvalget 3. november blev endeligt udskrevet i onsdags.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen