Amerikanske ambassader over hele verden blev fredag aften dansk tid sat i alarmberedskab efter, at amerikanske medier havde modtaget telefonopkald, hvor der blev fremsat trusler om ødelæggelse af amerikanske ambassader i islamiske lande. Nyhedsbureauet Associated Press meddelte, at det havde modtaget et opkald fra en, der identificerede sig som talsmand for den terrormistænkte leder af al-Qaeda netværket saudiaraberen Osama bin Laden. En talskvinde for udenrigsministeriet ville ikke give detaljer om, hvilke nye foranstaltninger USA vil gennemføre på ambassaderne som følge af fredagens trusler.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























