Det israelske militærpoliti er i gang med over 200 undersøgelser af soldaters påståede misbrug af våbenmagt, voldshandlinger og plyndringer i de palæstinensiske områder. siden den såkaldte al-Aqsa intifiada begyndte i september 2000. Den israelske avis Maariv skriver, at der indtil nu er rejst over 25 sigtelser. Blandt andet undersøges beskyldninger imod en oberstløjtnant. Israels militæranklager besluttede for nylig at foretage en undersøgelse af en episode i byen Jenin for to uger siden, da en kampvogn affyrede en granat, der dræbte fire palæstinensere, herunder tre børn. Palæstinensere og menneskerettighedsorganisationer har gentagne gange beskyldt israelske soldater for at have begået forbrydelser i de palæstinensiske områder. Der har også været rapporter i israelske medier om, at soldater har forbrudt sig imod hærens bestemmelser om at anvende våben.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin



























