USA's præsident, George W. Bush, sendte i går sin kondolence til Afghanistan, efter rapporter om at cirka 40 personer ved en bryllupsfest er blevet dræbt under et amerikansk bombeangreb. Bush lovede samtidig, at der indledes en undersøgelse for at finde ud af, "hvad der præcis skete". »Præsidenten er bekymret over rapporter fra Afghanistan om, at uskyldige liv er gået tabt i forbindelse med fælles amerikansk-afghanske operationer i Uruzgan-provinsen. Vi ved ikke, hvad der skete, og vi arbejder meget hårdt på at finde ud af det«, udtalte Det Hvide Hus' talsmand, Ari Fleischer, i en erklæring. Afghansk protest over bombeangreb Den afghanske udenrigsminister Abdullah Abdullah betegnede i går bombardementet som uberettiget. Lokale embedsmænd i provinsen Uruzgan forklarer, at 40 bryllupsgæster - de fleste kvinder og børn - blev dræbt og 120 såret under angrebet på landsbyen Kakrakai søndag aften. En amerikansk talsmand fastslog i går, at der var fjendtlige styrker i området, og at der havde været brugt antiluftskyts mod de amerikanske fly. Afghanistans præsident under pres I hovedstaden Kabuls gader er der utilfredshed med de mange civile ofre. Præsident Karzai har været en af USA's mest helhjertede støtter i kampen mod terrorisme, men mange er begyndt at opfatte ham som lidt for meget i lommen på USA.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























