Det russiske parlaments underhus, Dumaen, godkendte onsdag for tredje gang en lov, som tillader fri handel med landbrugsjord. Loven indebærer, at et areal, der er over hundrede gange større end Danmark, nu for alvor privatiseres. Landmænd har siden midten af 1990'erne haft ret til at dyrke jorden, men uden at kunne købe og sælge den. Det har ikke været muligt siden den kommunistiske revolution i 1917. Udlændinge kan leje jord Indtil videre vil kun russiske statsborgere kunne handle jord, mens udlændinge kan leje jord i op til 49 år. Den nye lov går videre til det russiske parlaments overhus, Føderationsrådet, og skal siden godkendes af præsidenten, inden den kan træde i kraft.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























