Flere arabiske ledere går nu sammen om at tale Bush fra planen om at foreslå dannelsen af en "midlertidig" palæstinensisk stat. Bush ventes at holde en tale, hvor forslaget om en provisorisk selvstændig stat indgår, men de to moderate arabiske lande, Jordan og Egypten, udtrykker stærk modstand og ønsker en mere varig løsning. De sender på samme tid en opfordring til Bush om at annoncere et "retfærdigt og afbalanceret" fredsinitiativ. Men det bør ikke gælde en palæstinensisk stat, udtaler udenrigsministrene i de to eneste arabiske lande, som har fredsaftaler med Israel. De beder desuden om en tidsplan for, hvornår den israelske besættelse af Westbredden og Gazastriben skal ophøre. Talen udskudt Det er i det hele taget spørgsmålet, om Bushs tale bliver holdt. Den er foreløbig udskudt i et par dage, men efter sen selvmordsbombe, som onsdag udløstes og dræbte 19 israelere i Jerusalem, har Israel skærpet kursen og forbereder nye genbesættelser på Vestbredden. »Israel vil svare på sådanne handlinger ved at erobre områder fra de palæstinensiske selvstyremyndigheder. Disse områder vil blive holdt, så længe terror fortsætter«, lød det onsdag fra den israelske regering.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.