USA's præsident George W. Bush er landet i Paris, hvor han har to dage til blandt andet at drøfte terrorbekæmpelse med sin vært og kollega, Frankrigs nyligt genvalgte præsident Jacques Chirac. Efter en kort ceremoni i Orly-lufthavnen blev ægteparret Bush kørt til den præsidentielle embedsbolig, Elysee-palæet, i en stærkt bevogtet bilkortege. I omegnen af 3.500 politifolk er i anledning af den amerikanske visit stationeret rundt om i byernes by. Dels for at sikre præsident Bush og medbragt hustru, dels for at overvåge en anmeldt demonstration. Protester mod USA Såvel i Paris som i Caen i det nordvestlige Frankrig tog demonstranter imod den amerikanske præsident. Mange af dem mener, at George W. Bush har temmelig ensidige tilbøjeligheder, og har sat søndagen af til at protestere imod amerikanske politikker. »Amerikansk imperialisme: Så er det nok!« hed det således på et af dagens bannere i Caen. Mindst 30 organisationer har slået sig sammen om protesterne. Deres utilfredshed spænder fra muligheden for et amerikansk angreb på Irak til den amerikanske Mellemøsten-politik og handels- og miljømæssige problemstillinger. Blandt dagens demonstranter var globaliseringsmodstanderen, José Bové. Terrorkrig, Mellemøsten og Indien/Pakistan Til dels tilsvarende emner ventes at stå på de to statslederes program. Chirac og Bush ventes blandt andet at tale om den amerikansk-ledede krig mod terrorisme, spændingerne mellem Indien og Pakistan, Mellemøsten og handelsrelationer mellem Europa og USA, når de sætter sig sammen i Elysee-palæet. Det er George W. Bushs første officielle besøg i Frankrig. Han har netop besøgt Rusland, hvor han sammen med Ruslands leder, Vladimir Putin, underskrev en historisk atomnedrustningsaftale. Efter to dage i Frankrig fortsætter Bush med frue til Rom.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























