Palæstinensiske forhandlere efterspørger torsdag nye forhandlinger om den fastlåste situation omkring den belejrede Fødselskirke i Betlehem. Israelske soldater åbnede torsdag ild mod fem palæstinensere, der opholdt sig på området ved Fødselskirken i Betlehem. Fire blev ramt, én af dem døde kort efter af sine sår, oplyses det fra begge parter i belejringskrigen. Ifølge israelsk militær var der tale om bevæbnede palæstinensere, som selv havde skudt på israelerne. Fredsaktivister har sneget sig ind Den vold, som har været i og omkring Fødselskirken, har ikke afskrækket dee 11 fredsaktivister, som torsdag eftermiddag sneg sig ind i kirken gennem hoveddøren. »Jeg har set flere mennesker, som er hårdt sårede og som prøver at komme ud«, sagde Jacquie Soohen, som over telefonen til Reuters oplyste, at hun var canadier og medlem af International Solidarity Movement. EN militærkilde fortalte, at han havde forsøgt at afskrække aktivisterne ved at affyre røgbomber. Det lykkedes at få 13 aktivister til at blive væk fra kirken, og de blev arresteret. En af aktivisterne sagde, at de havde kontaktet folk inde i korken og forsøg at få dem til at tage imod forsyninger af ris, slik, salt og sukker. Personer, som har forladt kirken for nylig, har fortalt, at de levede af citronskræller og græs. 26 personer forlod kirken i tirsdags, den største gruppe, der er sluppet ud hidtil under belejringen. Parternes krav Israel har belejret kirken siden 2. april. Israel kræver, at de eftersøgte palæstinensere i kirken - omkring 30 personer - overgiver sig til retsforfølgelse eller accepterer at blive udvist af landet. Palæstinenserne afviser kravet og kræver, at palæstinenserne får frit lejde til Gazastriben.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























