Omkring en trediedel af de internationale observatører i Hebron, kendt under forbogstaverne TIPH, sendes nu på ferie, fordi de ikke kan gøre deres arbejde. Det oplyser observatørernes talsmand, Christine Engel Christensen. Hebron er en af blot to selvstyrebyer, som stadig er på palæstinensiske hænder. »Vi kalder det ikke evakuering, men ferie. Omkring en trediedel rejser ud, fordi situationen er den, at vi ikke kan lave de patruljer, vi er her for at lave«, siger hun til Ritzau. Otte af de oprindelig 15 danskere i TIPH er fortsat i Hebron. Inden udrejsen var der i alt omkring 100 TIPH-observatører. Sikkerheden har været i fokus, efter at to observatører, en schweizer og en tyrker, blev skudt og dræbt af en ukendt gerningsmand 26. marts.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























