USA advarede onsdag amerikanere om, at de kan blive mål for ekstremister i fire italienske byer påskesøndag. Risikoen omfatter byerne Venedig, Firenze, Milano og Verona, skriver nyhedsbureauet Reuters på baggrund af oplysninger fra den amerikanske ambassade. Ambassaden har udsendt advarslen efter at USA's regering har modtaget 'pålidelige' rapporter om, at ekstremister er i gang med at planlægge 'terrorhandlinger'. »Disse (ekstremist) grupper skelner ikke mellem officielle og civile mål«, lyder det fra ambassaden. Blandt de mulige mål nævnes gudshuse, restauranter, skoler og udendørsarrangementer. Der er ingen oplysninger om hvilke ekstremistgrupper, der kan tænkes at være involveret.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen