FN's højkommissær for menneskerettigheder, Mary Robinson, ventes torsdag at indlede et fire-dages besøg i Afghanistan. Robinson har været kritisk over for, hvad hun kalder det 'uforholdsmæssigt store' antal af civile dræbte i forbindelse med den amerikansk-ledede krig i Afghanistan mod det nu fordrevne Taleban-styre. Bekymret over krigsførsel »Jeg var meget bekymret over den måde, interventionen i Afghanistan blev gennemført på og det uforholdsmæssigt store antal ofre blandt den civile befolkning«, siger Robinson i et interview med det tyske nyhedsmagasin Die Zeit, offentliggjort torsdag. Robinson skal under sit Afghanistan-besøg føre samtaler i hovedstaden Kabul med lederen af landets overgangsregering, Hamid Karzai, og andre regeringsrepræsentanter, oplyser Manoel de Almeida e Silva, talsmand for FN's særlige Afghanistan-udsending, Lakhdar Brahimi. Den såkaldte Bonn-aftale fra december, der banede vejen for indsættelsen af en overgangsregering i Afghanistan, opfordrer til oprettelsen af en uafhængig kommission, der skal overvåge og sikre overholdelsen af menneskerettigheder i Afghanistan.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Det føles mærkeligt at grine her. Og det viser, hvor stort hans talent er




























