Østrigs regering bekræftede fredag endegyldigt, at landet har registreret dets første tilfælde af kogalskab (BSE). Hermed er Sverige det eneste EU-land, hvor der endnu ikke er fundet kogalskab. Østrig og Finland var ellers indtil sidste uge klassificeret af EU-Kommissionen som lande, hvor det ikke var sandsynligt, at der ville komme kogalskab. Men også finnerne meddelte sidste fredag om et tilfælde af BSE. De østrigske sundhedsmyndigheder havde sendt den slagtede formodede BSE syge ko til en grundig uafhængig undersøgelse på et laboratorium i England, og den viste i lighed med fire tidligere undersøgelser, at koen var smittet med BSE-sygdommen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen