USA har besluttet at indføre sanktioner mod den kinesiske virksomhed, China Metallurgical Equipment Corp., som ifølge amerikanerne leverer raketteknologi til Pakistan. Det sker på trods af et løfte fra Beijing om at slå ned på den form for eksport, oplyser en embedsmand fra USA»s udenrigsministerium lørdag. »Pakistans Nationale Udviklingskompleks vil blive omfattet af samme form for sanktioner for at modtage den kinesiske teknologi«, sagde embedsmanden. Beslutningen ryster det skrøbelige forhold mellem USA og Kina, og den kommer godt en uge efter, at en gruppe amerikanske eksperter vendte hjem fra Beijing og gav udtryk for, at de ikke var tilfredse med de kinesiske forsøg på at begrænse spredning af atomvåben. Kina indvilgede i november 2000 i ikke at eksportere raketter og komponenter til raketter, der er i stand til at bære atomsprængladninger, mens Washington gav afkald på at rette sanktioner mod virksomheder, som var under mistanke for meddelagtighed i den form for handel.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce