USAs nye ambassadør i Danmark, Stuart A. Bernstein, ankom tirsdag til København. Bernstein er det ottende ledende medlem af the Republican Jewish Coalition (RJC), som præsident George W. Bush har udpeget til ambassadør, siden han i januar overtog Det Hvide Hus efter otte år i demokraternes varetægt. George W. Bush relativt rundhåndede uddeling af ambassadørposter til jødiske republikanere sker i et forsøg på at bryde de traditionelle bånd, USAs godt seks millioner jøder - 2,3 pct. af befolkningen - har til det demokratiske parti. Siden George W. Bush i april i år lod meddele, at han havde nomineret den 63-årige Stuart Bernstein - en formuende entreprenør fra Washington D.C. - er det gået slag i slag med at udpege også andre ledende medlemmer af RJC til chefposter rundt om blandt de 107 amerikanske ambassader, der i dag findes i verden.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























