Etnisk-albanske oprørere er i færd med at trække sig tilbage fra de områder i det nordvestlige Makedonien, som de har kontrolleret i de seneste tre uger, oplyser en kilde tæt på Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa (OSCE) til det franske nyhedsbureau AFP. Diplomatiske kilder oplyste onsdag, at NATO havde indgået en aftale med de makedonske regeringsstyrker og de albanske oprørere om en genetablering af den våbenhvile, som reelt var brudt sammen efter flere dages kampe i og omkring byen Tetovo. På samme tid ankom EUs udenrigspolitiske koordinator, Javier Solana, og NATOs generalsekretær, George Robertson, til hovedstaden Skopje, hvor de senere torsdag skulle mødes med den makedonske præsident, Boris Trjkovski og albanske politiske ledere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.