102 bulgarske asylansøgere kom til Norge i løbet af i går. Syv nye busser med bulgarere ventes inden for kort tid. Bulgarerne er angiveligt blevet lovet job i miner og på sygehuse. Næsten 600 bulgarere er kommet til Norge siden 1. juni. Ifølge den bulgarske journalist Matilda Nahabedian har rejsebureauerne lokket dem med ansættelse som læger, sygeplejersker, minearbejdere, snedkere og skovhuggere. »Der var påfaldende mange annoncer om Oslo i en meget lille lokalavis i Ruse. Der er ikke nævnt specielle erhverv i annoncerne, men folk fik over telefonen at vide, hvilke erhverv der var tale om«, siger journalist Nahabedian, der arbejder for avisen Dnevnik, til det norske nyhedsbureau NTB. De fleste asylansøgere fra Bulgarien er enten sigøjnere eller tyrkere fra byen Ruse, men ifølge Dnevnik er også "unge og godt uddannede" etniske bulgarere begyndt at rejse.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























