Støtten fra Europa til Zimbabwe vil meget snart begynde at svinde ind, hvis Zimbabwes regering ikke inden for to måneder gør et alvorligt forsøg på at standse volden og genindføre lov og orden i landet. Det er den slet skjulte trussel i en beslutning truffet af EU-landenes udenrigsministre i dag i Luxembourg. EU vil have standset den politiske vold og ikke mindst regeringens opmuntring til at begå voldelige overgreb mod oppositionen til præsident Robert Mugabes regime. EU-landene ønsker desuden adgang til at overvåge de kommende valg i Zimbabwe, beskyttelse af mediernes ytringsfrihed og af domstolene, og at regeringsstøttede krigsveteraners ulovlige besættelser af jord og virksomheder bringes til ophør.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























