En tidligere amerikansk efterretningsofficer blev tirsdag dømt for at have spioneret for Sovjetunionen under Den Kolde Krig. En domstol i Tampa, Florida, betænkte sig i mindre end to timer, før den fandt George Trofimoff skyldig i spionage. Ifølge dommen solgte den i dag 74-årige Trofimoff tusinder af hemmeligt-stemplede, amerikanske dokumenter til Sovjetunionens efterretningstjeneste KGB - og senere til den russiske efterretningstjeneste. Salget foregik fra 1969 til 1994, mens Trofimoff var udstationeret i Nürenberg, Tyskland, for den amerikanske hær. Trofimoff er den hidtil højest rangerende amerikanske officer, som anklages for spionage. Han risikerer livsvarigt fængsel, når straffen fastsættes til september.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.