En bombe eksploderede torsdag morgen i San Sebastian i det nordlige Spanien, og der var alle tegn på, at den baskiske terrororganisationen ETA stod bag. Politiet havde allerede ryddet området, efter at der telefonisk var blevet advaret om bomben, og ingen kom til skade. Bilbomber er en ofte benyttet fremgangsmøde af den baskiske separatistorganisation. Siden slutningen af 1960'erne har ETA stået bag drab på omkring 800 mennesker.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.