Ifølge nyhedsbureauet AFP har den filippinske regering afvist et krav fra den muslimske oprørsbevægelse Abu Sayyaf om at erklære en række øer i det sydlige Filippinerne uafhængige under oprørbevægelsens kontrol. Abu Sayyaf har holdt 59 gidsler fanget, heriblandt tre amerikanere, siden den 27 maj. Kravet blev fremsat under forhandlinger tidligt tirsdag mellem oprørerne og regeringens forhandlere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen