Jugoslaviens præsident, Vojislav Kostunica, appellerede tirsdag om, at de over 200.000 serbere og andre ikke-albanere, der er fordrevet fra Kosova, kan vende sikkert tilbage, rapporterede det jugoslaviske nyhedsbureau Tanjug. I en erklæring efter et møde med udenrigsminister Mogens Lykketoft (S) sagde præsidenten, at det er »nødvendigt at skabe betingelser for, at serbere og andre ikke-albanere kan vende sikkert tilbage til Kosovo«. Kostunica sagde også, at han forventer et samarbejde med FNs mission i Kosova (UNMIK) og de NATO-ledede fredsbevarende KFOR-styrker i provinsen, når der skal findes en løsning på, hvordan man "institutionelt" skal beskytte serberne og de andre ikke-albaneres rettigheder i provinsen. Over 200.000 mennesker er flygtet fra Kosova, siden KFOR-styrkerne ankom til Kosova, og FNs administration blev etableret i området i juni 1999. Kostunica og Lykketoft diskuterede også det bilaterale samarbejde mellem Jugoslavien og Danmark. Ifølge Tanjug sagde Lykketoft, at Danmark er rede til at støtte Jugoslaviens gradvise integration i EU.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























